Kolejny innowacyjny zabieg wykonany w szpitalu GeoMedical – Uretroplastyka

Kolejny innowacyjny zabieg wykonany w szpitalu GeoMedical –  Uretroplastyka
23
Sie
2018

Uretroplastyka to sposób leczenia zwężeń cewki moczowej, przy użyciu błony śluzowej pobranej z wewnętrznej części policzka lub bocznej powierzchni języka (buccal mucosal graft – BMG, lingual mucosal graft – LMG).

 

Uretroplastyka jest to rekonstrukcja chirurgiczna polegająca na uzupełnieniu ubytku błony śluzowej cewki moczowej w obrębie zwężenia - błoną śluzową pobraną (przeszczepioną) z wewnętrznej części policzka lub bocznej powierzchni języka.

Obecnie jest to jedyna uznana metoda o największej skuteczności, sięgającej nawet 95%. Rana w jamie ustnej goi się bardzo szybko, dolegliwości bólowe mają niewielkie nasilenie i praktycznie nie pozostawiają żadnych następstw. Następnego dnia po zabiegu można spożywać lody czy przyjmować chłodne i płynne pokarmy. Przez 2 tygodnie w cewce moczowej utrzymywany jest cewnik.

Na czym polega zabieg

Plastyka zespoleniowa cewki z uzupełnieniem przeszczepem śluzówki policzka (Augmented anastomotic BMG urethroplasty) pozwala na odtworzenie ciągłości cewki po wycięciu nawet 4-5cm zwężenia cewki. Wykonać ją można po wycięciu zwężonego, zwłókniałego odcinka cewki, jeśli beznapięciowe zespolenie obu końców jest niemożliwe ze względu na napięcie kikutów i obawę o niedokrwienie zespolenia. Oba kikuty cewki nacinane (zespatulowane) są po tej samej, grzbietowej stronie. Brzuszna część obwodu cewki zostaje połączona szwem, a dno odtworzonej cewki, w kształcie rombu, po zespatulowanej stronie uzupełnione zostaje przeszczepem śluzówkowym.

 

Obecnie Uretroplastyka jest jedyną uznaną metodą o największej skuteczności, sięgającą nawet 95%.

 
Dla kogo dedykowany jest zabieg
  • dla pacjentów z nawrotowym zwężeniem cewki po jednej nieudanej uretrotomii endoskopowej lub

  • dla pacjentów, u których techniki endoskopowe nie rokują wyleczenia, wtedy jako procedura pierwszego wyboru w:

- zwężeniach nawrotowych,

- tępych urazach krocza,

- zwężeniach towarzyszących złamaniom kości miednicy,

- spodziectwa lub nieudane próby leczenia spodziectwa w dzieciństwie,

- liszajach twardzinowych.

 

Zabiegi przeprowadzać będą lek. Artur Białeta ordynator oddziału we Włocławku, który również jest w zespole GeoMedical wraz z asystą ordynatora oddziału urologii z pododdziałem ginekologii onkologicznej szpitala GeoMedical - dr n med. Arturem Pietrusą. Dzięki takiemu połączeniu sił, zabiegi te będzie można również wykonywać na Śląsku, na wysokim - światowym poziomie.

Materiał video z sali operacyjnej Szpitala GeoMedical z przeprowadzonego zabiegu URETROPLASTYKI (Oglądaj od minuty 00:14:00)