RIRS - Kolejny małoinwazyjny zabieg urologiczny przeprowadzony w Szpitalu GeoMedical

RIRS - Kolejny małoinwazyjny zabieg urologiczny przeprowadzony w Szpitalu GeoMedical
12
Lis
2018

Nerka to w obrębie endoskopii wewnętrznej (RIRS) labirynt, w którym u Pacjentów z kamicą nerkową napotykamy złogi. Poniższe zdjęcia ukazują przebieg zabiegu wykonanego w dniu 8 listopada 2018 roku w Szpitalu GeoMedical w trakcie, którego złóg był zlokalizowany w odsznurowanym (bocznym) kielichu nerki a dostęp do niego tworzyła bardzo wąska szyja (drzwi wejściowe). Lekarze przy użyciu lasera o mocy 60 Watt w opcji „cutting precise” mieli możliwość precyzyjnego otwarcia szyi kielicha, aby następnie skruszyć złóg wielkości 1 cm.

Na uwagę zasługuje fakt, że w opinii lekarzy, którzy brali udział w tym właśnie zabiegu procedura ta nie należała do łatwych. Mimo to, w naszym szpitalu przez operatorów Oddziału Urologicznego z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej została zakończona z sukcesem, co pozwoliło Pacjentowi na drugi dzień opuścić mury szpitala.

Jak zawsze całemu zespołowi operatorów, anestezjologów, pielęgniarek anestezjologicznych, instrumentariuszek oraz pielęgniarek operacyjnych serdecznie gratulujemy a Pacjentowi życzymy dużo zdrowia.

 

RIRS jest to zabieg operacyjny polegający na usuwaniu kamieni nerkowych metodą laserową, (Retrograde Internal Surgery) - jest to małoinwazyjna metoda wykorzystująca najnowocześniejszą technologię endoskopową i laserową, dzięki której możemy rozkruszyć nawet najtwardsze złogi. Użycie giętkiego ureterorenoskopu umożliwia dotarcie do każdego miejsca układu kielichowo – miedniczkowego nerki. Technika ta służy do leczenia kamicy nerek i górnego odcinka moczowodów. Możliwa jest także precyzyjna ocena śluzówki pęcherza moczowego, moczowodów i nerek, co pozwala na diagnostykę i leczenie raka układu moczowego we wczesnym stadium zaawansowania. 

Korzyści z zabiegu:

- Pacjent tego samego lub na drugi dzień może zostać wypisany do domu
- podczas wykonywania zabiegu RIRS nie dokonuje się żadnych nacięć skóry !
- po zabiegu Pacjent nie odczuwa bolesnego pozbywania się kamieni
- stosowany podczas operacji laser holmowy jest w stanie skruszyć nawet najtwardsze złogi, rozbijając je w drobny pył
- podczas 1 zabiegu można jednoczasowo usunąć kilka złogów kamieni z jednej lub obu nerek.

 

Przed zabiegiem:

W trakcie zabiegu:

Po zabiegu:

W centralnym polu - wejście do kielicha kamiczego:

Dla porównania szeroka szyja szyja kielicha kamiczego: