"Robotyzacja pola operacyjnego"

"Robotyzacja pola operacyjnego"
19
Gru
2018

Dr n. med. Artur Pietrusa, specjalista urolog, ordynator oddziału urologii z pododdziałem ginekologii onkologicznej Szpitala GeoMedical, od 2005 roku jest jednym z członków brytyjskiego General Medical Council /GMC/, Honorowy Konsultant oddziału urologii szpitala Grampian Royal Infirmary w Aberdeen /Szkocja/. W ostatnim czasie doktor miał możliwość po raz kolejny szlifować swój warsztat pracy lekarskiej (operatorskiej) na miarę europejskiej jak nie światowej urologii, obok technik laparoskopowych, czy laserowych wykorzystywanych w schorzeniach uroginekologicznych, tym razem przyszedł czas na "przygotowywanie się" do  „robotyzacji pola operacyjnego”.

 

Robot medyczny Da Vinci wykorzystywany jest w skomplikowanych zabiegach chirurgicznych metodą małoinwazyjną, swoje zastosowanie znajduje przede wszystkim w obszarze urologii, ginekologii czy chirurgii ogólnej.

Przy asyście robota pod kątem urologii można m.in wykonać prostatektomię radykalną (usunięcie prostaty) wykonywanej z powodu raka gruczołu krokowego. Po lewej stronie oraz poniżej kilka zdjęć z doktorem Arturem Pietrusą właśnie z Hospital Aberdeen Royal. Aby być profesjonalistą w swojej dziedzinie i móc spełniać warunki Master Class należy nieprzerwanie dokształcać się i nabierać praktyki, co też właśnie doktor niezmiennie i ciągle wprowadza w życie, czy to poprzez setki godzin spędzonych na bloku operacyjnym, czy to przez kursy dokształcając m.in. jak to, które miało miejsce ostatnio (wrzesień b.r.) w The Royal Free Hospital w Londynie, gdzie doktor nabierał jeszcze większej praktyki podczas ćwiczeń i zabiegów stosowanych w leczeniu kamicy nerkowej - m.in. PCNL i ECIRS, po to aby robić ich jeszcze więcej i jeszcze lepiej dla dobra i zdrowia Pacjentów.

Robot Da Vinci jest produkowany przez amerykańską firmę Intuitive Surgical, składa się ze stacji sterowniczej, interaktywnych ramion pracujących przy pacjencie, systemu wizyjnego InSite R  oraz opatentowanych EndoWrist R narzędzi chirurgicznych. W Polsce pierwszą operację z jego wykorzystaniem wykonano 13 grudnia 2010 roku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu.

 

Korzyści z przeprowadzenia zabiegu operacyjnego przy użycia robota Da Vinci, to m.in.:

 

  • Minimalna inwazyjność (1-2 cm nacięcia w ciele pacjenta)
  • Szybsza rekonwalescencja chorego
  • Zminimalizowana utrata krwi podczas zabiegu przez pacjenta
  • Wyjątkowa precyzja i dokładność
  • Ograniczenie ryzyka powikłań pooperacyjnych
  • Wygoda zarówno dla pacjenta jak i Operatora
  • Lepsza widoczność pola operacyjnego dzięki obrazowi 3D
  • Operator dzięki robotowi jest w stanie z większą precyzją i dokładnością poruszać narzędziami chirurgicznymi podczas zabiegu

 

 

źródło: http://www.rynekzdrowia.pl, http://www.asimo.pl, materiały zdjęciowe dr n. med. Artur Pietrusa