"VIKY" ROBOTYCZNY POZYCJONER OPTYKI

"VIKY" ROBOTYCZNY POZYCJONER OPTYKI
08
Lip
2019

Zastąpienie chirurga, czy asysty na sali operacyjnej urządzeniami robotycznymi to jak zawsze pozytywne kroki w udoskonalaniu samego zabiegu jak i zautomatyzowaniu sali operacyjnej. W Szpitalu GeoMedical staramy się wszędzie tam, gdzie jest to możliwe zastąpić klasyczne zabiegi operacyjne polegające na otwarciu powłok brzusznych zabiegami z chirurgii laparoskopowej:

Tym razem operacja przy użyciu „VIKY” - robotycznego pozycjonera optyki czyli kamery, która podczas operacji oświetla przestrzeń zabiegu w środku jamy brzusznej pacjenta. Aktualnie w chirurgii laparoskopowej asysta (człowiek) trzyma i porusza kamerą, aby chirurg mógł swobodnie przeprowadzić zabieg. Urządzenie „VIKY” pozwala zwolnić asystę z tego zadania.
„VIKY” sterowana jest głosem głównego operatora - chirurg wydaje jasno sprecyzowane komendy, typu:

  • „"VIKY" przesuń w prawo”
  • „"VIKY" przesuń w lewo”
  • „"VIKY" w bok”

Głos operatora jest transmitowany do urządzenia "VIKY" poprzez zestaw słuchawkowy znajdujący się w uchu chirurga, co widać na jednym ze zdjęć.

Po co to wszystko i co zyskuje na tym pacjent, a nie tylko cała technologia nowoczesnej medycyny?

Przede wszystkim chirurg ma zapewnioną lepszą jakość obrazów endoskopowych (wnętrza brzucha pacjenta), poprzez:
➡️➡️ Redukcję drgania rąk człowieka trzymającego kamerę w klasycznym rozwiązaniu
➡️➡️ Redukcję efektu zmęczenia oczu asysty przy długich zabiegach jak i skupieniu uwagi tylko i wyłącznie na jednym obrazie

To wszystko gwarantuje operatorowi stabilny i wyraźny widok pola operacyjnego na monitorze, na którym przez cały czas trwania operacji skupione są Jego oczy - jest to niezmiernie ważne, aby obraz ten był jak najlepszej jakości, w końcu widać na nim „pacjenta od środka”.

Foto: Archiwum Szpitala GeoMedical, od lewej dr Michał Fryczkowski, dr Artur Pietrusa wraz z zespołem sali operacyjnej.