Egzotyczne wakacje, czyli… kiedy i na co warto się zaszczepić przed wyjazdem
09
Kwi
2018

Egzotyczne wakacje, czyli… kiedy i na co warto się zaszczepić przed wyjazdem

Tropikalne wakacje, dla aktywnych turystów, to niewątpliwie jedna z ciekawszych form spędzenia urlopu. Odcięci od biznesowych spotkań, nieustających telekonferencji, sieci komórkowej i internetowej, od pracy po zmierzchu… nareszcie możemy cieszyć się chwilową choć wolnością. Bez zmartwień, pośpiechu i deadline’ów – zostaje nam tylko słońce, podróże, kulinaria, gorąca plaża i noce… po prostu raj. Aby jednak owa sielanka trwała nieprzerwanie – a przynajmniej do końca urlopu – należy bezwzględnie zadbać o szereg spraw… szczególnie tych związanych z naszym zdrowiem.

Szczepienia ochronne najlepszą profilaktyką

Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania egzotycznym chorobom zakaźnym są szczepienia ochronne. Ta bezpieczna i skuteczna forma profilaktyki, zapewnia organizmowi odporność, poprzez wykorzystanie naturalnych zdolności obronnych. Dlaczego warto? Otóż, w zależności od rodzaju stosowanej szczepionki, podróżujący może się uodpornić na kilka bądź kilkanaście sezonów – czasem nawet na całe życie.

Lekarz medycyny podróży, kto to taki?

Medycyna podróży to gałąź nauk medycznych, która czerpie z szerokiego zakresu epidemiologii, pediatrii, chirurgii, medycyny urazowej, higieny, interny oraz nauk i leczenia chorób zakaźnych. Podstawowym zadaniem lekarza medycyny podróży jest wyjaśnienie podróżującemu, jakie zdrowotne zagrożenia czyhają na niego w miejscu, do którego się udaje oraz adekwatne do destynacji – ustalenie programu szczepień ochronnych. Dedykowane szczepienia są ściśle dostosowane do indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz specyfiki i charakteru regionu, do którego ten się wybiera. Taką wizytę najlepiej zaplanować na 6 - 8 tygodni przed datą wyjazdu. Odpowiednio wczesna wizyta u specjalisty pozwala na zaplanowanie profilaktyki oraz wygodne przeprowadzenie szczepienia, a czasem nawet ich długotrwałego cyklu. Na takie spotkanie należy się perfekcyjnie przygotować, dostarczając lekarzowi następujące informacje:

 • termin i charakter wyjazdu
 • informacje o uczuleniach na leki i inne substancje
 • dane o ostatnio przebytych chorobach przewlekłych
 • trasa wycieczki
 • lista leków przyjmowanych na stałe
 • dokumentacja szczepień
 • informacja o ogólnym stanie zdrowia pacjenta
 • informacja o obecnej bądź planowanej ciąży
Jakie choroby skrywają tropiki

W krajach tropikalnych ogrom „egzotycznych” dla naszych organizmów drobnoustrojów, może wygenerować zupełnie inne choroby, niż te występujące w rodzimej strefie klimatycznej. Ponadto, często w związku z gorszymi warunkami sanitarnymi, może występować zwiększone zagrożenie infekcjami. Do najczęściej spotykanych „tropikalnych” przypadłości zaliczamy m.in.:

 • choroby przenoszone drogą pokarmową takie jak: dur brzuszny oraz biegunka podróżna
 • choroby wektorowe przenoszone przez owady i kleszcze takie jak: żółta gorączka, kleszczowe zapalenie mózgu i malaria
 • choroby odzwierzęce takie jak wścieklizna
 • choroby przenoszone drogą krwi oraz poprzez wydzieliny, są to: wirusowe zapalenie wątroby typu A, B i C, wirus HIV
Szczepienia obowiązkowe dla podróżujących

Szczepienia obowiązkowe to takie, którym bezwzględnie należy się poddać, aby przekroczyć granicę danego kraju. Na podstawie Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych, obecnie tylko szczepienie przeciwko żółtej gorączce (żółtej febrze) jest obowiązkowym. Jest ono wymagane przede wszystkim w Afryce i Ameryce Południowej. Niektóre państwa, na podstawie własnego prawa wizowego za obowiązkowe uznają też inne szczepienia. I tak między innymi osoby udające się do Arabii Saudyjskiej, mają obowiązek zaszczepić się przeciwko zakażeniom meningokowym. Potwierdzeniem szczepień obowiązkowych jest wpis do Międzynarodowej Książeczki Szczepień, którą każdy podróżujący - obok paszportu - musi mieć przy sobie podczas wyjazdu.

Szczepienia zalecane podróżującym

Całkowity zakres szczepień zarówno tych obowiązkowych, jak i zalecanych powinien być ustalony podczas konsultacji ze specjalistą. Lekarz medycyny podróży biorąc pod uwagę predyspozycje pacjenta, sytuację epidemiologiczną w danym kraju oraz szereg innych czynników, dobiera odpowiedni zestaw szczepień ochronnych - zaliczamy do nich między innymi:

 • szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A
 • szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B
 • szczepienie przeciwko tężcowi
 • szczepienie przeciwko błonicy
 • szczepienie przeciwko poliomelitis
 • szczepienie przeciwko durowi brzusznemu
 • szczepienie przeciwko wściekliźnie
 • szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu
 • szczepienie przeciwko meningokowemu zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych
Cena szczepień podróżnych

Koszt wykonania kompletnych szczepień uzależniony jest oczywiście przede wszystkim od celu podróży, jednak zestaw szczepień ochronnych wykonanych przed pierwszym wyjazdem jest zwykle najdroższy i wynosi kilkaset złotych. Wszystko jest uzależnione od ilości szczepień, na które decyduje się podróżny. Warto jednak wziąć pod uwagę, że niektóre z nich są wykonywane raz na kilka lat, a niektóre tylko raz w życiu. Czy warto wydać pieniądze? Nie ulega wątpliwości, że najlepszym sposobem na chorobę jest profilaktyka. Również i w tym przypadku takie rozwiązania się sprawdzają. Decydując się na szczepienia przed wyjazdem, zapewniasz sobie nie tylko zdrowe, ale i spokojne wakacje.

(mjp)

Photo by Toa Heftiba on Unsplash