Trądzik różowaty – czym jest i jak sobie z nim poradzić
26
Mar
2018

Trądzik różowaty – czym jest i jak sobie z nim poradzić

Żyjemy w czasach, w których do wyglądu przykłada się ogromną wagę. Dbamy więc już nie tylko o zdrowy uśmiech czy włosy, ale również i o skórę. Kremy dostosowane do wieku to już podstawa jej higieny, jednak jak zauważają dermatolodzy, w ostatnich czasach coraz częściej skarżymy się na niepokojące schorzenia skórne, do których należy między innymi trądzik różowaty. Tutaj podpowiadamy, jak sobie w nim poradzić.

Trądzik różowaty jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry twarzy. Początkowo obejmuje jej środkową część, czyli nos i policzki, gdzie pojawia się rumień, a następnie grudki i krosty potocznie zwane pryszczami. Bardzo rzadko dotyczy owłosionej skóry głowy, okolic za uszami, bocznych powierzchni szyi czy dekoltu. Trądzik różowaty występuje u 2% populacji i ujawnia się najczęściej, u osób w wieku dojrzałym w przedziale wiekowym 25 - 35 i 45 - 55 lat.

Trądzik różowaty – objawy

Naturalny przebieg tej dermatozy ma charakter postępujący. Trądzik różowaty występuje zazwyczaj w pojawiających się kolejno postaciach: teleangiektatyczno-rumieniowatej, grudkowo-krostkowej,  z dominacją zmian przerostowych oraz w postaci ocznej.

Postać teleangiektatyczno-rumieniowata
W tym przypadku na twarzy chorego pojawia się rumień przelotny. Towarzyszą mu obrzęki twarzy, uczucie pieczenia i palenia skóry oraz poszerzenie drobnych naczynek krwionośnych, tzw. „pajączki naczyniowe”. Rumień utrzymuje się od kilku minut do kilku godzin i ustępuje samoczynnie.

Postać grudkowo-krostkowa
Po dłuższym czasie trwania choroby, rumień ma charakter utrwalony, może utrzymywać się przez wiele dni albo nie ustępować wcale. Stopniowo na twarzy chorego pojawiają się grudki oraz krosty.

Postać z dominacją zmian przerostowych
Skóra staje się pogrubiała, o nieregularnej powierzchni, z obecnością zmian guzowatych. Dotyczy to szczególnie nosa, choć zmiany te mogą zajmować również brodę, czoło, policzki i uszy. Bardzo często dolegliwościom tym towarzyszy zapalenie mieszków włosowych.

Postać oczna
Bardzo trudną do rozpoznania odmianą choroby jest postać oczna. Tutaj konieczna jest konsultacja okulistyczna. Na taką wizytę chory udaje się zwykle w wyniku przewlekłego zmęczenia stanem zapalnym brzegów powiek, spojówek i rogówek. Schorzenie to objawia się łzawieniem i przekrwieniem oczu, światłowstrętem, pieczeniem i kłuciem oraz uczuciem obecności ciała obcego w oku.

Odmianą trądziku różowatego jest tzw. ziarniniakowy trądzik różowaty, który charakteryzuje się występowaniem twardych, żółtych, czerwonych lub brązowych grudek Wspomniane tu grudki mogą prowadzić do bliznowacenia.

Jakie są przyczyny występowania trądziku różowatego

Znacznie częstsze zachorowania na trądzik różowaty stwierdza się u kobiet niż u mężczyzn. Jeśli jednak pojawia się on w męskim gronie, to najczęściej przebieg choroby jest dużo ostrzejszy. Do najczęstszych przyczyn tej dermatozy zaliczamy:

 • uwarunkowania genetyczne (osoby z predyspozycjami do tego schorzenia)
 • zaburzenia endokrynologiczne (zaburzenia miesiączkowania, choroby tarczycy)
 • skłonność do alergii oraz nadciśnienie tętnicze
 • problemy żołądkowe

Faktem jest, że do tej pory nie poznano jednoznacznej przyczyny powstawania tej choroby. Istnieje jednak szereg czynników, które nasilają objawy trądziku różowatego. Zaliczamy do nich przede wszystkim:

 • ciężkostrawne potrawy, alkohol i kawę
 • saunę lub basen z chlorowaną wodą
 • zbyt duże dawki lub niedobór witamin B6 i B12
 • leki obniżające poziom cholesterolu, kwasu nikotynowego
 • nadmierny stres
 • wysiłek fizyczny
 • kontakt skóry twarzy z nieodpowiednimi kosmetykami oraz z wszelkimi środkami chemicznymi
 • Jak leczyć trądzik różowaty

Wiele osób dotkniętych trądzikiem różowatym, bardzo często bagatelizuje pierwsze jego objawy, co może skutkować poważnymi konsekwencjami. Nieleczony trądzik różowaty stopniowo przechodzi w kolejne, coraz bardziej zaawansowane fazy. Sposoby leczenia tego schorzenia są uzależnione od stadium i nasilenia choroby. W początkowym stadium wyjątkowo ważna jest profilaktyka, która czasem zapobiega utrwaleniu zmian skórnych. Chory, powinien przede wszystkim unikać wspomnianych wcześniej czynników zaostrzających objawy. Ponadto absolutnie wskazana jest odpowiednia pielęgnacja twarzy, która polega na doborze kosmetyków do cery wrażliwej oraz rezygnacji z wszelkich środków zawierających w swoim składzie alkohol. W tym przypadku niezbędna jest również ochrona przed światłem słonecznym, dlatego zalecane są kremy z wysokim filtrem. Jeżeli chory zaobserwuje którykolwiek z wcześniej wymienionych objawów, powinien udać się do dermatologa w celu postawienia diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Wyróżnia się trzy metody terapeutyczne w walce z trądzikiem:

 • leczenie zewnętrzne
 • leczenie doustne
 • odpowiedni dobór dermokosmetyków

Wybór metody i kroki podejmowane w jej zakresie są uzależnione od indywidualnych uwarunkowań chorego i w żadnym wypadku nie powinny być podejmowane bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.

(mjp)

Photo by Coline Hasle on Unsplash