Na leczenie bólu kręgosłupa… niszczenie nerwów czuciowych
28
Maj
2018

Na leczenie bólu kręgosłupa… niszczenie nerwów czuciowych

Termolezja – jedna ze stosowanych w GeoMedical metod leczenia bólu, polega na zniszczeniu nerwów czuciowych, przebiegających na kręgach bolesnego odcinka kręgosłupa. Zabieg polega na wkłuciu kilku igieł  w pobliże kręgosłupa w taki sposób, aby ich końce znalazły się  przy nerwach czuciowych biegnących na kręgach. W celu precyzyjnego wkłucia igieł używamy aparatury wspomagającej obrazowanie - np. angiografu, jednego z najnowocześniejszych w Polsce urządzeń, gwarantujących niespotykaną dotąd precyzję prowadzonych zabiegów.

Wprowadzone do ciała pacjenta igły pełnią rolę elektrod, a przyłożony do nich ładunek elektryczny powoduje zniszczenie wybranych nerwów czuciowych. W efekcie ustaje uczucie bólu w zniszczonym nerwie lub, w wybranym odcinku kręgosłupa. Efekt przeciwbólowy utrzymuje się kilka miesięcy lub dłużej. Zabieg termolezji można połączyć z wstrzyknięciem preparatu przeciwzapalnego i/lub przeciwbólowego w pobliże kręgosłupa. W trakcie zabiegu pacjent poddany jest działaniu pewnej dawki promieniowania rentgenowskiego. Dawkę promieniowania pochłoniętą przez pacjenta, wpisuje się do karty informacyjnej leczenia szpitalnego.

Dlaczego warto wybrać termolezję

Zaletą zabiegu (tutaj sprawdzisz cenę) jest szybki efekt przeciwbólowy, ujawniający się natychmiast po jego zakończeniu. Zabieg jest wykonywany ambulatoryjnie podczas jednorazowej wizyty - nie jest konieczny dłuższy pobyt w szpitalu. Po zabiegu pacjent może się swobodnie poruszać. Po kilku lub kilkunastu miesiącach może nastąpić regeneracja zniszczonych nerwów czuciowych i nawrót dolegliwości bólowych. W takiej sytuacji termolezję można powtórzyć. 

Poznaj inne metody leczenia bólu stosowane w GeoMedical: pracownia radiologii, pracownia hipertermii, poradnia leczenia bólu.

Choroby leczone metodą termolezji
  • Nerwobóle: nerwoból nerwu potylicznego powodujący bóle głowy, nerwoból po półpaścu i inne.
  • Bóle kręgosłupa powodowane przez procesy zwyrodnieniowe.
  • Bóle stawu krzyżowo-biodrowego.
  • Inne rodzaje bólu – po indywidualnej kwalifikacji przez lekarza.

Przeciwwskazania: Infekcja lub zmiany zapalne skóry w miejscu planowanego zabiegu. infekcje ogólne, inne stany rozpatrywane indywidualnie.

Możliwe powikłania: po zabiegu należy liczyć się z bólami lub infekcją skóry w miejscach wkłucia igieł. Bóle mogą trwać kilka dni. Infekcja może być wskazaniem do miejscowego lub ogólnoustrojowego stosowania antybiotyków.

 

oprac.: dr n. med. Krzysztof Zapałowicz

Photo by Casper Nichols on Unsplash