12 maj – „Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych”
13
Maj
2019

12 maj – „Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych”

 

 

Wywiad z Aliną Foks – Pielęgniarką Oddziałową Szpitala GeoMedical. Koordynatorem Oddziału Urologii z pododdziałem Ginekologii Onkologicznej i Oddziału Chirurgii Plastycznej. Od 1 kwietnia 2018 roku związanej ze Szpitalem GoeMedical, jest to Jej drugie stałe miejsce pracy, aktualnie w trakcie studiów licencjackich na wydziale społeczno-medycznym oraz w trakcie specjalizacji chirurgicznej.

 

  • Dlaczego taki a nie inny zawód został przez Panią wybrany?

Tak naprawdę od zawsze wiedziałam, że zostanę pielęgniarką. Od najmłodszych lat interesowałam się zastrzykami, opatrunkami, wykonywałam te wszystkie czynności na lalkach, bawiłam się z koleżankami w szpital...Gdyby cofnąć czas nie zmieniłabym mojego wyboru.

Uważam że jest to piękny, lecz trudny zawód i wiele ludzi nas-pielęgniarek tego nie docenia. Pielęgniarka ma wiele, można powiedzieć ról do spełnienia: od opiekunki, asystentki, psychologa czy dobrego organizatora swojej pracy.

  • Jak Pani wspomina swój pierwszy dzień pracy jako pielęgniarka?

Na pewno strach przeplatał się z podekscytowaniem…. jak to wszystko będzie wyglądało w praktyce, jakie są inne koleżanki-pielęgniarki, Pacjenci, lekarze, z którymi będę współpracowała. Mój pierwszy dzień pracy spędziłam na oddziale urologii i jak pokazało życie zostałam dobrze pokierowana, ponieważ z oddziałem urologii jestem związana po dzień dzisiejszy.

  • Czy praca pielęgniarki jest ciężką pracą?

Praca pielęgniarki to ciągła gotowość do służby drugiemu człowiekowi. Wiąże się to z dużą odpowiedzialnością za zdrowie i życie człowieka. Wymaga wiele wytrwałości i poświęcenia.

  • Jak wygląda dzień pracy pielęgniarki?

Dzień pracy pielęgniarki jest w zasadzie zaplanowany od początku do końca. Zaczyna się od obchodu, ścielenia łóżek, zmianie pościeli osobistej, pościelowej, pomocy przy czynnościach higienicznych, wykonywaniu zleceń lekarskich: podawanie leków doustnych, iniekcji domięśniowych, wlewów dożylnych czy nawet transfuzji krwi.

Do obowiązków pielęgniarki należy również przygotowanie chorych do badań, operacji czy asystowanie, przy niektórych zabiegach, takich jak biopsje, cystoskopie, cewnikowanie pęcherza moczowego, zmianach opatrunków. Po odebraniu chorego z bloku operacyjnego, wykonuje się szereg czynności takich jak: kontrolowanie parametrów życiowych Pacjenta, obserwacja rany pooperacyjnej czy wykonywanie zleceń anestezjologicznych jak i lekarskich.

  • Na czym polega współpraca pielęgniarki z lekarzami?

Współpraca pielęgniarki z lekarzem jest efektywnym kluczem opieki nad Pacjentem, bardzo ważne jest przekazywanie sobie aktualnych informacji o chorym, o Jego potrzebach czy problemach.

Wraz z lekarzem należy wymieniać swoje spostrzeżenia oraz wspólnie planować plan opieki nad Pacjentem. Pielęgniarka codziennie spotyka się z lekarzem po porannych obchodach a później na odprawie gdzie wspólnie omawia się każdą hospitalizowaną osobę przebywającą na oddziale.

  • Jakie cechy wg. Pani powinny cechować każdą pielęgniarkę?

Przede wszystkim wyrozumiałość, cierpliwość, opiekuńczość jak i wrażliwość.

Pielęgniarka powinna być osobą sympatyczną i ciepłą, która kierującą się w swojej pracy dobrem Pacjenta.

  • Czego się Pani obawia jako pielęgniarka?

…..że za kilka lat nie będzie miał kto pracować, będzie brakować pielęgniarek. W obecnej już bardzo trudnej sytuacji, średnia wieku pielęgniarki to 48 lat. Za 8 lat większa część nas odejdzie na zasłużone emerytury i będzie krach. Już teraz gdybyśmy nie pracowały w dwóch, trzech szpitalach tylko w jednym miejscu....trzeba by było zamknąć parę szpitali.

autor: Alina Foks

Fot.: archiwum Szpitala GeoMedical