Wakacyjna APTECZKA - dobre rady ze Szpitala GeoMedical
09
Lip
2019

Wakacyjna APTECZKA - dobre rady ze Szpitala GeoMedical

Wakacje to już fakt - każdy z nas wybiera się na zasłużony wypoczynek. Pomyślmy  o zorganizowaniu, wyposażeniu i zabraniu ze sobą APTECZKI WAKACYJNEJ, która powinna być niezbędnym elementem każdej podróży, długiej lub krótkiej. Może to być również tylko wypad weekendowy.

Apteczka na wakacje często pakowana jest na ostatnią chwilę. Tradycyjne apteczki tzw., samochodowe to głównie środki i materiały opatrunkowe, plastry, bandaże, nożyczki, tzw., magazyn wyrobów medycznych. Przypominam, iż  bywa, że stacjonarna Apteka jest oddalona o kilka lub kilkanaście kilometrów od miejsca naszego pobytu wakacyjnego, może być skromniej wyposażona i nie koniecznie czynna całą dobę. Mogą się zdarzyć wszelkie problemy z szybkim dotarciem do Apteki  z różnych powodów, np., awaria samochodu, załamania pogody, silne burze, trąby powietrzne i inne anomalia pogodowe. Może też wystąpić  problem  z przyjazdem  Karetki Ratowniczej pod  wskazany adres  w planowanym czasie. Wakacje sprzyjają rozluźnieniu, jesteśmy mniej rozważni, mamy kontakt z dużą grupą ludzi, często nadużywamy alkoholu. Kłopoty zdrowotne zawsze mogą się przydarzyć.

Chętnie Państwu przedstawię moją  propozycję przygotowania i  wyposażenia  Apteczki.

Warto pomyśleć o uzupełnieniu dla dzieci, jeśli nam towarzyszą. Zanim zaczniemy ją pakować proponuję dobór odpowiedniej torby, najlepiej dużej, termicznej z twardym spodem, nieprzepuszczalnej w razie rozlania się środków leczniczych lub  preparatów dezynfekcyjnych, łatwej do utrzymania w czystości,  wyposażonej we wkłady chłodzące, które można zawsze wykorzystać na różne sposoby. Aktualne temperatury pomieszczeń, które nie są klimatyzowane, nie spełniają warunków do przechowywania leków w postaci tabletek, syropów, maści, plastrów, kremów leczniczych, czopków, żeli, kropli itp. Obecnie już mamy w naszych domach powyżej 30 stopni C.

Zwykłe kosmetyki, kremy, szminki, fluidy  topią się w naszych torebkach i kosmetyczkach, wskazane jest przechowywanie ich w lodówce. Leki również mają swoja temperaturę krytyczną zapisaną na opakowaniu  i  powinno się jej przestrzegać. Powyżej  tych temperatur leki mogą stracić swoje działanie lub/wręcz stać się toksyczne dla naszego organizmu -  PAMIĘTAJMY o tym. Torba powinna być zamknięta, podpisana np., APTECZKA  lub oznaczona Krzyżem Medycznym, oznaczenie znane całej rodzinie, ustawiona w miejscu niedostępnym dla dzieci. Uczulić pozostałych członków rodziny: babcie, dziadkowie, ciocie, wujkowie itd., o zabezpieczeniu swoich leków w miejscu niedostępnym dla dzieci.  ZADBAJMY O TO.

OK! MAMY JUŻ TORBĘ,  TERAZ WYPOSAŻENIE.  CHCIAŁABYM TO PAŃSTWU UŁATWIĆ.

Człowiek najczęściej choruje najsłabszym narządem, układem i często bywa, że jest to przyczyna jego zgonu, choć to nie reguła, ale duże prawdopodobieństwo. Jeśli  już macie Państwo diagnozę lekarską, znacie słabe punkty swojego organizmu, to w pierwszej kolejności zabezpieczcie ten właśnie narząd, np., serce, płuca, nerki,  trzustkę itd., czy układ krwionośny, oddechowy, pokarmowy, moczowy, immunologiczny, nerwowy itd.   W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI LEKI WŁASNE , które są dostępne tylko na receptę, stosowane ściśle wg wskazań lekarskich i które bierze się na stałe. Trudno wymagać od Lekarza Nocnej i Świątecznej Opieki Medycznej, lub lekarza za granicą aby przepisał całą listę leków,  nie znając historii choroby pacjenta, nie mając jego badań i możliwości dalszej obserwacji.  Otrzymamy jedynie lub aż, doraźną pomoc. Zaplanujmy więc  wcześniej przed wyjazdem wizytę u swojego Lekarza Rodzinnego lub Specjalisty, celem zabezpieczenia leków własnych. Czyli leków, które bierzemy na stałe. Nie rozkładajmy leków do boksów lekowych, leki muszą znajdować się w oryginalnych opakowaniach. Nikt w szpitalu nie poda nam takich leków, nie wiedząc co to jest.

Co to jest? Zapyta lekarz czy pielęgniarka. Zapiszmy sobie wcześniej nazwę leku, dawkę leku i pory w których powinniśmy je zażywać. Świetnie jeśli zalecenie będzie autoryzowane pieczątką lekarza lub pielęgniarki z uprawnieniami do wypisywania recept i oczywiście pieczątką przychodni.

Przed planowaniem podróży egzotycznych, tropikalnych w dalekie strony warto skorzystać z porady lekarza specjalisty medycyny podróży i chorób zakaźnych, celem konsultacji i zaplanowania odpowiednich szczepień , czy stosowania profilaktyki malarycznej . Malaria jest przenoszona przez komary rodzaju Anopheles. Przez niektóre gatunki komarów przenoszony jest także wirus dengi powodujący gorączkę. Inne schorzenia, takie jak żółta gorączka, Gorączka Zachodniego Nilu, końskie zapalenie mózgu, japońskie zapalenie mózgu czy gorączka doliny Riftu, również są przenoszone przez owady. Wysokie temperatury i duża wilgotność sprzyjają  poza tym  występowaniu groźnych  zatruć przewodu pokarmowego.  Egzotyczna podróż bez odpowiedniego przygotowania medycznego może być groźna dla zdrowia, a nawet skończyć się śmiercią.

Zapraszamy do Poradni  Specjalistycznej naszego Szpitala, której konsultantem jest doktor Elżbieta Mularska, odpowiednio Państwa przygotuje i udzieli wyczerpującej, profesjonalnej konsultacji. Na miejscu  organizujemy, zamawiamy  szczepionki i wykonujemy szczepienia ochronne. Ceny szczepionek dostępne w cenniku naszego Szpitala. Wizytę należy umówić minimum  6-8 tyg. przed planowanym wyjazdem.

ZANIM  ZACZNIEMY KORZYSTAĆ Z APTECZKI, POCZYTAJMY , ZAPOZNAJMY SIĘ  Z INFORMATOREM  TURYSTYCZNYM  MIEJSCA NASZEJ PODRÓŻY, CZEGO MOŻEMY SIĘ SPODZIEWAĆ, NA CO PRZYGOTOWAĆ, CZEGO NALEŻY SIĘ WYSTRZEGAĆ,  JAK  MOŻNA PRZECIWDZIAŁAĆ, JAK SIĘ CHRONIĆ.

Przejdźmy zatem do organizowania Apteczki.

Dorze jest zrobić sobie grupy środków i leków, a później odhaczać  tzn., "jest", "mamy"

 • MATERIAŁY OPATRUNKOWE I ŚRODKI DEZYNFEKCYJNE
 • PĘSETA, NOŻYCZKI, PRZYRZĄD DO USUWANIA KLESZCZY,  JAŁOWE  JEDNORAZOWE SZPATUŁKI LARYNGOLOGICZNE, JEDNORAZOWA  SZCZELNA TOREBKA FOLIOWA LUB MAŁY WOREK
 • LEKI PRZECIWBÓLOWE I PRZECIWGORĄCZKOWE
 • LEKI ROZKURCZOWE
 • NIESTERYDOWE LEKI PRZECIWZAPALNE   (NLPZ-TY O DZIAŁANIU P/BÓLOWYM, P/ GORĄCZKOWYM I P/ZAPALNYM)
 • LEKI OSŁONOWE NA BŁONĘ ŚLUZOWĄ ŻOŁĄDKA I DWUNASTNICY
 • LEKI PRZECIWWYMIOTNE , PRZECIWBIEGUNKOWE I  NA ZAPARCIA,
 • LEKI ODCZULAJĄCE, ampułkostrzykawka z Adrenaliną na receptę (warto mieć w przypadku  zwłaszcza alergików i nie tylko)
 • PREPARATY PRZECIWOBRZĘKOWE, PRZECIWBÓLOWE I PRZECIWZAKRZEPOWE  w postaci maści, żelu lub w sprayu

Długie podróże, trwające powyżej 5 godzin, samolotem, samochodem czy autokarem predysponują nasze nogi do zastoju żylno- naczyniowego, mięśnie pozostają w bezczynności, krew ma problem z powrotną drogą do serca. Na uboczne skutki długich podróży narażone są osoby po 40 r.ż., kobiety w ciąży, kobiety w okresie menopauzalnym, osoby  z otyłością, żylakami kończyn dolnych, chorzy onkologicznie,  zwłaszcza w trakcie trwania chemio/radio terapii, osoby po zabiegach operacyjnych poniżej klatki piersiowej ( jama brzuszna, miednica, kończyny dolne), z rozpoznaną zakrzepicą żył głębokich lub zatorowością płucną.  Objawy niepożądane manifestują się obrzękiem, bólem, kłuciem, zmęczeniem, niepokojem wewnętrznym, rozdrażnieniem a nawet zasinieniem kończyn dolnych. Zasinienie to bardzo niebezpieczny objaw mogący wskazywać  na zakrzepicę. Dorze jest przed podróżą zadbać o profilaktykę, założyć pończochy uciskowe sięgające do ud, lub opaski elastyczne, można zastosować żele na bazie heparyny, rozruszać kończyny dolne poprzez zginanie, prostowanie, spacerowanie, zażyć leki p/zakrzepowe przed podróżą w postaci tabletek lub zastrzyku z heparyny drobnocząsteczkowej, odpowiednio się nawadniać, dużo pić, ograniczyć sól, która wiąże wodę w organizmie, nie objadać się, wskazane lekkostrawne posiłki przed podróżą. Dobrze wcześniej zaplanować konsultację u lekarza specjalisty, celem informacji o naszej podróży i odpowiedniego  przygotowania.

 • PIANKI I ŻELE ŁAGODZĄCE  OPARZENIA SKÓRY
 • PREPARATY ZABEZPIECZAJĄCE PRZEWODY SŁUCHOWE DLA OSÓB PREFERUJĄCYCH SPORTY WODNE, PŁYWANIE, NURKOWANIE, STOPERY DO USZU dla lubiących czytać w ciszy.

Preparaty te chronią nas przed niekorzystnym działaniem wilgoci, która sprzyja zakażeniom bakteryjno grzybiczym, podobne wskazania dla osób noszących aparaty słuchowe. Są to wygodne spraye dostępne bez recepty. Tworzą barierę ochronną, filtr  przed dostaniem się wody do środka ucha.  Podobne zalecenia dla dzieci i niemowląt.

 • PREPARATY PRZECIWGRZYBICZE W POSTACI KREMU, MAŚCI CZY SPRAYU
 • ANTYBIOTYKI TYLKO NA RECEPTĘ, ŚCIŚLE WG WSKAZAŃ LEKARSKICH
 • ZAWSZE TERMOMETR W OPAKOWANIU
 • GLUKOMETR DLA CHORUJĄCYCH NA CUKRZYCĘ W ETUI, dobrze jest nosić opaskę na nadgarstku z informacja np.," Jestem cukrzykiem" , "diabetykiem", jeśli zemdlałem/am wezwij lekarza, może pisać również  -  "mam cukrzycę". Opaski mogą być silikonowe w różnych kolorach, lub grawerowane,  można je dostać lub kupić w aptece. Często poradnie diabetologiczne dają swoim pacjentom za darmo wraz z glukometrem. Można też  je zamówić drogą internetową
 • OPASKA DLA EPILEPTYKA, podpisana mam padaczkę, lub jestem epileptykiem – wezwij lekarza ( w różnych kolorach). Powstała już nowa opaska dla chorych z padaczką, połączona z telefonem, informuje o zbliżającym się ataku epilepsji, opaski EMBRACE
 • OPASKA DLA LUDZI Z DEMENCJĄ RÓŻNEGO POCHODZENIA, OTĘPIENIE STARCZE, NACZYNIOPOCHODNE,PARKINSONOWSKIE CZY ALZHEIMEROWSKIE, PACJENT POWINIEN MIEĆ WPISANY NUMER KONTAKTOWY DO OSOBY KTÓRA SPRAWUJE NAD NIM OPIEKĘ, KIEDYŚ ADRES, ALE TERAZ OBOWIĄZUJE RODO, często zabieramy z sobą naszych najbliższych w początkowych stanach choroby otępiennej, wiedząc już, że może być różnie. JEŚLI Z NAMI JUŻ NIE MOGĄ JECHAĆ, ZAPEWNIJMY IM DOBRĄ OPIEKĘ.
 • OPASKA DLA SENIORA TZW. S.O.S bezprzewodowa, wodoszczelna bransoletka na nadgarstek z przyciskiem S.O.S - pozwala wezwać pomoc w nieprzewidzianych sytuacjach alarmowych, dostępna dla Seniorów również w telefonach, tzw przycisk, guzik S.O.S
 • APARAT DO POMIARU CIŚNIENIA TĘTNICZEGO  W ZALEŻNOŚCI OD POTRZEBY UMIESZCZONY W ETUI/SPRAWDŹ BATERIĘ
 • CORAZ CZĘŚCIEJ NEBULIZATOR W ORGYGINALNYM  BOKSIE,  LEKI, PREPARATY  DO NEBULIZATORA,WŁASNE WZIEWY, PULSOKSYMETR DLA WYMAGAJĄCYCH. Przypominam iż wziewów nie można wnosić do samolotu, zabezpieczmy się wcześniej, przeliczmy ile godzin lecimy, zażyjmy wcześniej leki, APTECZKI W SAMOLOCIE SĄ  NAJCZĘŚCIEJ NA TAKĄ EWENTUALNOŚĆ PRZYGOTOWANE, W INNYM PRZYPADKU MIĘDZYLĄDOWANIE - można się wcześniej upewnić, PO PROSTU ZAPYTAĆ
 • DODAJMY DO APTECZKI KREMY OCHRONNE  NA SKÓRĘ Z DUŻYM FILTREM UV,  SPRAYE ODSTRASZAJĄCE OWADY I KLESZCZE
 • WŁÓŻMY TWARDĄ WIZYTÓWKĘ Z CZYTELNYM ADRESEM NASZEGO POBYTU NA URLOPIE W POLSCE CZY ZA GRANICĄ, W PRZYPADKU KORZYSTANIA Z  NUMERÓW ALARMOWYCH CZĘSTO ZAPOMINAMY  DOKŁADNEGO ADRESU POBYTU LUB GO NIE ZNAMY.
 • KARTA EKUZ - UBEZPIECZENIE NFZ ZA GRANICĄ obowiązuje tylko w Krajach Unii Europejskiej,  DODATKOWE UBEZPIECZENIE, zachęcam do dopasowania polisy do swoich potrzeb, to nie jest duży koszt  a korzyści duże, rozważ polisę dotyczącą pokrycia kosztów transportu sanitarnego, zgłoś swoją podróż w systemie „ODYSEUSZ”, zwłaszcza jeśli wyjeżdżasz daleko, dowiedz się więcej na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Polsce, poznaj kulturę i obyczaje kraju do którego jedziesz, zachowuj się wg Ich zasad. Pozostaw w Polsce adres swojego pobytu za granicą, plan podróży, nr telefonu do hoteli. Posiadaj przy sobie właściwy numer tel. placówki konsularnej. Przypominam, że tam gdzie Polak nie ma własnego konsulatu opiekę nad nami sprawują przedstawiciele innych państw członkowskich Unii Europejskiej,  lub „ZŁOTA, czy PLATYNOWA KARTA KREDYTOWA” TEŻ RATUJE.
 • ZAWSZE NAŁADOWANY TEL. KOMÓRKOWY, ODPOWIEDNIA ŁADOWARKA DO ŹRÓDŁA PRĄDU, POWERBANK  (Nie koniecznie żeby odebrać tel. Od Szefa, tylko żeby mieć kontakt z Numerami Alarmowymi w razie potrzeby, na okres urlopu możemy zablokować wybrane numery, tylko Nie Szefa:-)).
 • ZADBAJMY O SWOJE  ZWIERZĘTA  ZOSTAWIONE W DOMU, PSY, KOTY,CHOMIKI, MYSZY, SZCZURY , MYSZOSKOCZKI, WĘŻE, RYBKI, PTAKI itd., itp., POWIEŻMY NAD NIMI OPIEKĘ

PAMIĘTAJMY! APTECZKA WAKACYJNA TO DOMOWA POMOC  DORAŹNA, Z  KAŻDYM PRZEDŁUŻAJĄCYM SIĘ PROBLEMEM NALEŻY BEZWZGLĘDNIE ZGŁOSIĆ SIĘ DO LEKARZA, SZCZEGÓLNIE DOTYCZY  NIEMOWLĄT , MAŁYCH DZIECI i SENIORÓW, W PRZYPADKU KTÓRYCH WSZELKIE INFEKCJE PRZEBIEGAJĄ BARDZO DYNAMICZNIE I NALEŻY INTERWENIOWAĆ BARDZO SZYBKO.

Trudno mieć kompletne wyposażenie apteczki na wakacjach, łącznie z małym defibrylatorem. Podstawowe materiały opatrunkowe, które powinno się zapakować to;  bandaże dziane, czyli te zwykłe różnych rozmiarów 5 cm, 10 cm, 15 cm . Opaski elastyczna 10 cm i 15 cm., bardzo praktyczne są samoprzylepne tzn., po drugiej stronie bandaża znajdują się  dyskretne nitki silikonu z klejem, nie potrzebujemy  wtedy zapinek, agrafek do bandaża.  Zapinki są niewygodne, mogą się odpinać i kłuć, do umocowania opaski możemy użyć zwykły plaster  bez opatrunku na rolce.  Zwykłe bandaże elastyczne i półelastyczne też oczywiście mogą być, mają najczęściej zapinki w komplecie trzeba tylko ostrożnie zapinać. Bandaże elastyczne zajmują dużo miejsca, dobrze jest kupić takie, które są zapakowane w woreczkach foliowych, papierowych, nie w kartonikach (z opakowania kartonowego zawsze można przełożyć do czystego worka foliowego). Kolejnym i często wykorzystywanym  materiałem  opatrunkowym są  gotowe  plastry z opatrunkiem  i tu otwiera się wachlarz możliwości. Na rynku medycznym firmy bardzo prężnie działają i są dostępne gotowe  opatrunki  dostosowane do wszelkich dolegliwości. Polecam do tego podejść zdroworozsądkowo, pragmatycznie. My potrzebujemy w razie urazu przemyć, zdezynfekować ranę, skaleczenie i zabezpieczyć jałowym opatrunkiem, umocować opatrunek.  Proponuje zabrać ze sobą  jałowe gaziki w różnych rozmiarach 5x5cm , 7,5x7,5cm i w 10x10cm, gazę opatrunkową, jałowe rękawiczki i zwykłe lateksowe, sterylne gotowe plastry z opatrunkiem, plastry wodoodporne z opatrunkiem o różnych kształtach, sterylne paski do zamykania niewielkich skaleczeń i ran- są super,  sterylny natłuszczony plaster z opatrunkiem, plaster zwykły flizelinowy lub materiałowy,  plastry na otarcia stóp, opatrunki cylindryczne  typu codofix,  są to siateczkowe mocowania które się ucina jak rękaw.  zajmują bardzo mało miejsca, często zastępują bandaże i dobrze mocują opatrunki zwłaszcza  na głowie, podudziu czy kolanie  (dostępne w różnych rozmiarach), chusta trójkątna – można ją zastąpić zwykła dużą apaszką , można zrobić temblak z szerokiego bandaża na czas dojazdu do szpitala.  Nożyczki medyczne; jednorazowe ostrza skalpela są często polecane na forach internetowych. Nożyczki tak zgadzam się, można nawet kupić sterylne, natomiast skalpel  czyli ostrze chirurgiczne, bardzo niebezpieczne ostrze w rękach laików absolutnie odradzam. Skalpel zostawmy chirurgowi i wykwalifikowanemu personelowi medycznemu.

Polecam pęsetę jednorazową i przyrząd do usuwania kleszczy. Środki dezynfekcyjne i chusteczki nawilżone do oczyszczania rąk, żel dezynfekcyjny do rąk, woda utleniona przy urazach mających kontakt  szczególnie z ziemią lub do płukania gardła jeśli nic nie mamy na początek , kwas borny 3%, który działa p/obrzękowo, p/zapalnie i ma właściwości p/grzybicze, bardzo bobrze się sprawdza po ukąszeniach, można przemywać również nim powieki w stanie zapalnym, robić miejscowo delikatne okłady. Nie nadużywać preparatu, nie stosować u niemowląt, dzieci do 11-go roku życia i kobiet w ciąży. Stosowanie tylko miejscowe. Dobrze stosować żele chłodzące o działaniu p/bólowym, p/zapalnym i p/zakrzepowym. Pragnę przypomnieć o podstawowym zachowaniu w przypadków urazów, okład z lodu na skręcony staw skokowy, czy kolanowy, unieruchomić i zgłosić się do oddziału SOR- u celem konsultacji u lekarza ortopedy.

Preparat Octenidyny w płynie ( bez recepty) jest środkiem leczniczym przeznaczonym do krótkich zabiegów antyseptycznych, które wiążą się z raną, błoną śluzową i graniczącą z nią skórą, można stosować przy urazach jamy ustnej ,  gardła i innych uszkodzeniach z przerwaniem ciągłości skóry.

Wygodny jest opatrunek antybakteryjny w żelu zawierający octenidynę  która skutecznie oczyszcza, nawilża i eliminuje zakażenie dzięki czemu łączy w sobie zalety skutecznego opatrunku hydrokolidowego w żelu i antyseptyku. Likwiduje objawy infekcji dzięki zawartości w żelu dichlorowodorku octenidyny – substancji o potwierdzonej skuteczności bakterio i grzybobójczej (w tym również na MRSA, VRE, E. coli, Pseudomonas aeruginosa, Acinetobacter Baumannie) bardzo dobrze oczyszcza ranę z martwych tkanek, włóknika oraz biofilmu, absorbuje wysięk z rany, aktywuje enzymy, reguluje bilans wilgoci rany, przyspiesza proces gojenia, może być stosowany przez cały proces leczenia. Pochłania przykre zapachy ph kwaśne, nie zawiera barwników i alkoholu, nieszczypiąca i łatwa aplikacja, można stosować do 6 tygodni od momentu pierwszego użycia.

Dobrze  mieć żel na stłuczenia o działaniu p/obrzękowym i  drugi p/zakrzepowy z dodatkiem heparyny, wkłady chłodzące z torby termicznej  mogą być pomocne po urazach typu skręcenie, zwichnięcie, krwawieniach oraz innych stanach bólowych. Przy skręceniu, stłuczeniu, zwichnięciu czy choćby w przypadku zakwasów przetrenowanych mięśni arnika szybko przyniesie ulgę. Poza działaniem przeciwzapalnym, usprawniającym krążenie i uszczelniającym naczynia krwionośne ekstrakt z arniki ma też właściwości rozgrzewające i przeciwbólowe, a ponadto wspomaga regenerację uszkodzonych tkanek. Dlatego jest to wyjątkowo cenny składnik rozmaitych preparatów przeznaczonych do leczenia urazów i kontuzji.

Pamiętajmy wkładać wkłady do zamrażarki minimum raz dziennie i wkładać do Apteczki. Najlepiej robić to wieczorem kiedy temperatura jest niższa i rano uzupełnić nim Apteczkę, jeśli  oczywiście jest taka potrzeba. Dobrze jest mieć jeden na zmianę w zamrażalniku i w torbie. Mogą się przydać jednorazowe strzykawki: 2ml, 5ml, 10ml, 20ml, jednorazowe igły iniekcyjne w rozmiarze  5,6,7,8,9,12 po 1szt., worki na wymiociny z zastawką anty zwrotną,  worki zwykłe na śmieci,  jednorazowy koc ratowniczy zajmujący bardzo mało miejsca, opaska  uciskowa z zaciskiem tzw., staza, jednorazowa maseczka ratownicza, jednorazowa szpatułka laryngologiczna drewniana lub plastikowa, najlepiej sterylnie zapakowana. Nie zapominajmy, że mamy obowiązek posiadania Apteczki samochodowej, która jest wyposażona w te materiały i  środki pierwszej pomocy.

Lepiej sprawdzić co mamy w samochodzie w razie „W”.  Zawsze po interwencji należy  uzupełnić. Dobrze zorganizowana Apteczka daje nam większe poczucie bezpieczeństwa, spokój wewnętrzny, pewność siebie, eliminuje stres, a w końcowym rezultacie zadowolenie i satysfakcje.

CO MOŻE NAM SIĘ PRZYDARZYĆ NA WAKACJACH?  OCZYWIŚCIE „WSZYSTKO ALBO NIC”

 

ŻYCZYMY UDANYCH WAKACJI !!

 

O Autorze:

 

Pielęgniarka Jolanta Kwiatkowska - Koordynator Poradni Specjalistycznych w Szpitalu GeoMedical,  mgr pielęgniarstwa, specjalista pielęgniarstwa onkologicznego, posiadająca kwalifikacje pedagogiczne w pielęgniarstwie, instruktor praktycznej nauki zawodu, ukończyła studia podyplomowe z Zarządzania Placówkami  Ochrony Zdrowia oraz posiadająca szereg różnych kwalifikacji zawodowych.  Czynna zawodowa pielęgniarka, posiadająca doświadczenie w zakresie pielęgniarstwa chirurgii ortopedycznej, chirurgii ogólnej, onkologicznej i uroginekologicznej. Wieloletni współpracownik Firmy TÜV  Rheinland - do nadal, na stanowisku trenera przygotowującego personel opiekuńczy do pracy z Seniorami w Krajach UE, a w szczególności w Niemczech, Współuczestnik w wielu projektach medycznych.

 

Fot. Archiwum Szpitala GeoMedical, mgr pielęgniarstwa Jolanta Kwiatkowska.